Branicevski okrug očarava svojom izuzetnom lepotom i raznovrsnošću prirodnih pejzaža. Prostrane ravnice, pitomi brežuljci, bogate rijeke, i netaknuta priroda čine ovaj okrug posebnim mestom za istraživanje i uživanje. U srcu okruga nalazi se grad Požarevac, sa svojom istorijom, kulturom i arhitekturom koja svedoči o bogatom nasleđu. Branicevski okrug takođe čuva istorijske bisere, među kojima se izdvajaju manastir Zaova i Spomen-park u Toponici, podsećajući na velike događaje iz prošlosti. Ovaj okrug predstavlja spoj tradicije i savremenog života, nudeći posetiocima priliku da uživaju u harmoniji prirode i kulture.
Viminacijum u Kostolcu predstavlja jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Srbiji. Ovaj drevni rimski grad, smešten na desnoj obali reke Mlave, bio je važno urbano središte u antičkom periodu. Arheološka istraživanja otkrila su brojne ostatke rimskih građevina, poput foruma, hramova, terme i amfiteatra, pružajući uvid u život i kulturu tog vremena. Viminacijum je bio važan vojni, trgovački i kulturni centar, a danas je otvoren za posetioce koji mogu istražiti njegove fascinantne ostatke.
Golubačka tvrđava, smeštena na desnoj obali Dunava, predstavlja impozantnu fortifikaciju koja svedoči o bogatoj istoriji ovog područja. Sa svojim kamenim zidinama, kulama i kapijama, tvrđava ima značajnu ulogu u odbrani od invazija i predstavlja jednu od najlepših srednjovekovnih utvrđenja u Srbiji. Izgrađena je u 14. veku, a tokom vekova bila je svedok mnogih istorijskih događaja. Različiti vladari i vojske su se smenjivali, ostavljajući svoj pečat na tvrđavi.
Krupajsko vrelo je prirodna oaza netaknute lepote smeštena u istočnom delu Srbije. Poznato po svojoj kristalno čistoj vodi i okruženo bujnom vegetacijom, Krupajsko vrelo predstavlja idealno mesto za opuštanje i uživanje u prirodi. Ovo izvorište, koje se nalazi u blizini sela Krupaja, čini centralni deo istoimenog parka prirode. Posetioci mogu istraživati staze koje vode do samog vrela, gde se voda izbija iz podzemnih izvora, stvarajući slikovito jezerce.
Narodni muzej u Požarevcu predstavlja kulturnu instituciju sa bogatom istorijom i značajnom zbirkom koja osvetljava kulturno nasleđe ovog područja. Smestivši se u nekadašnjem dvorcu porodice Milošević, muzej nudi posetiocima uvid u različite aspekte lokalne istorije, umetnosti i tradicije. Zbirke muzeja obuhvataju arheološke nalaze, etnografske artefakte, umetnička dela, kao i predmete vezane za istorijske događaje.
Jezero Zaova se nalazi na oko 20 kilometara jugoistočno od Požarevca, južno od puta za Petrovac na Mlavi. Pripada teritoriji opštine Malo Crniće. Jezero Zaova ima ukupnu površinu od oko 3 hektara i napaja se vodom iz više manjih šumskih potoka. Nastalo je akumuliranjem vode iz više manjih potoka. U neposrednoj blizini jezera nalaze se manastir Zaova i istoimeno odmaralište.
Homoljske planine, smeštene u istočnom delu Srbije, predstavljaju prirodno blago bogato netaknutom lepotom. Sa svojim pitoresknim vrhovima, bujnim šumama i slikovitim kanjonima, Homoljske planine pružaju izvanredno iskustvo ljubiteljima prirode i avanturistima. Ovo područje karakterišu netaknuta priroda, bogatstvo flora i fauna, kao i tradicionalni ruralni pejzaži. Homoljske planine nude raznovrsne mogućnosti za pešačenje.
Manastir Tumane, smešten u blizini naselja Golubac, predstavlja duhovni i kulturni dragulj Srbije. Sa svojom bogatom istorijom i arhitektonskim izuzetnostima, ovaj manastir privlači pažnju posetilaca i hodočasnika. Manastir je posvećen Svetom Arhangelu Mihailu i datira iz 14. veka. Iako su tokom vekova doživljavali razne izazove, manastirski kompleks i crkva sačuvani su i obnovljeni, predstavljajući autentično mesto od kulturnog značaja. Posetioci Manastira Tumane mogu uživati u mirnom okruženju, prošetati manastirskim dvorištem, obići crkvu i diviti se freskama koje svedoče o duhovnom nasleđu i umetničkom stvaralaštvu.
Srebrno jezero, smešteno u neposrednoj blizini Velikog Gradišta, predstavlja jedno od najlepših i najposećenijih jezera u Srbiji. Sa svojom prepoznatljivom lepotom i raznovrsnim sadržajima, ovo jezero pruža idealnu destinaciju za odmor i rekreaciju. Jezero je veštačkog porekla, nastalo izgradnjom brane na reci Pek. Okruženo je bogatom prirodom, šumama i travnatim površinama, pružajući posetiocima prijatan ambijent za opuštanje. Srebrno jezero je omiljeno mesto za kampovanje, piknike, pecanje i vodene sportove.
Dubočka pećina, smeštena u blizini sela Duboka u Braničevskom okrugu, predstavlja jedno od fascinantnih prirodnih čuda ovog regiona. Sa svojim jedinstvenim geološkim karakteristikama, pećina privlači ljubitelje prirode, istraživače i posetioce željne avanture. Pećina je bogata stalaktitima i stalagmitima, formiranim hiljadama godina taloženjem kalcijum-karbonata iz kapljičnih voda. Dubočka pećina pruža nezaboravno iskustvo istraživanja podzemnog sveta, otkrivajući šarenilo kristala i oblika koji čine jedinstven pejzaž.
Ergela Ljubičevo, smeštena blizu Požarevca, predstavlja dragulj srpske konjičke tradicije. Osnovana 1859. godine, ergela ima dugu istoriju uzgoja konja i postala je prepoznatljiv simbol konjičkog sporta u Srbiji. Ergela je poznata po uzgoju lipicanera, plemenite rase konja koja se ističe svojom gracioznošću i svestranom upotrebom. Ljubičevo je domaćin brojnim konjičkim manifestacijama, uključujući čuvenu "Đurđevdansku trku" koja privlači zaljubljenike u konjički sport iz celog regiona.
Manastir Gornjak, smešten u pitoresknom okruženju Homoljskih planina, predstavlja duhovni biser Srbije. Ovaj manastir, posvećen Svetoj Trojici, ima dugu i bogatu istoriju koja seže unazad vekovima. Nalazi se nedaleko od Krepoljina i poseduje autentičnu arhitekturu koja odiše duhovnom ozbiljnošću i lepotom. Okružen netaknutom prirodom, Manastir Gornjak pruža posetiocima mirno okruženje pogodno za duhovno iskustvo i kontemplaciju.
Banja Ždrelo, smeštena u prirodnom okruženju Homoljskih planina, predstavlja oazu zdravlja i opuštanja. Sa svojim termalnim izvorima i blagotvornim dejstvom mineralnih voda, ova banja privlači posetioce željne relaksacije i revitalizacije. Termalne vode Banje Ždrelo koriste se u medicinske svrhe, pružajući olakšanje od različitih zdravstvenih tegoba. Pored lekovitih svojstava voda, posetioci mogu uživati u prirodnom ambijentu, šetnjama kroz parkove, i raznim rekreativnim aktivnostima.
Manastir Himnik, smešten u pitoresknom okruženju Braničevskog okruga, predstavlja duhovni i kulturni biser. Ovaj manastir, sa svojom bogatom istorijom, privlači posetioce svojom arhitekturom i duhovnom atmosferom. Nalazi se na brdu iznad reke Mlave, pružajući posetiocima prelep panoramski pogled. Manastir Himnik datira iz srednjeg veka, čime svedoči o kulturnom nasleđu i značaju ovog područja. Osim duhovnog značaja, posetioci mogu uživati u tišini i miru okoline, istražujući manastirsku crkvu, freske i druge kulturne vrednosti.
Beljanica, smeštena u prelepom prirodnom okruženju Braničevskog okruga, predstavlja impresivni planinski venć. Ova planina, sa svojim visokim vrhovima, bogatom florom i faunom, privlači ljubitelje prirode, planinare i istraživače. Sa visinom od oko 1.338 metara, vrh Crni vrh dominira Beljanicom pružajući posetiocima zadivljujući pogled na okolinu. Planina je poznata po svojim pejzažima, šumama hrasta i bukve, kao i brojnim planinskim stazama koje privlače ljude željne avanture i istraživanja. Beljanica nije samo prirodna lepota, već i nosilac kulturne i istorijske vrednosti. Na njenim padinama se nalazi mnoštvo sela i zaselaka, čuvajući tradicionalni način života.
Reka Mlava predstavlja jednu od značajnih vodenih tokova Braničevskog okruga u Srbiji. Sa svojim pitoresknim tokom kroz plodna polja i šumske predele, reka Mlava je ne samo izvor pitke vode, već i prirodna lepota koja obogaćuje pejzaž ovog područja. Mlava se proteže kroz različite delove Braničevskog okruga, pružajući svoj doprinos lokalnoj flori i fauni. Reka je dom za različite vrste ptica i biljaka, čineći je važnim staništem za biodiverzitet. Njena voda često služi kao izvor za navodnjavanje poljoprivrednih kultura duž obala.
Etno park Tulba, smešten u srcu Braničevskog okruga, predstavlja oazu tradicije i autentičnog ruralnog života. Ovaj pitoreskni etno park oživljava duh prošlih vremena kroz autentične arhitektonske i kulturne elemente. Posetioci Etno parka Tulba imaju priliku da zakorače unazad kroz vreme, istražeći tradicionalne kuće od slame, drvene ambarčiće i vajate. Park je domaćin raznovrsnim manifestacijama i priredbama koje prikazuju običaje, pesme i igre ovog kraja.