Антонијевић буџетом по мери мештана ка бољем животу у Малом Црнићу

Да ли сте задовољни постигнутим у години за нама?

На крају године се увек направи осврт на постигнуте резултате, а када погледам иза себе и на специфичне ситуације које су нас у претходном периоду задесиле, сигуран сам да смо у 2022. години учинили да општина Мало Црниће постане боље место за живот и рад. Година за нама је била обележена разним пројектима, радовима, идејама и плановима за наредни временски период. Трудили смо се да надокнадимо оно што током епидемиолошке ситуације нисмо успели да реализујемо, као и да покренемо неке нове пројекте и да прибавимо додатна средства за реализацију планираног. Када смо планирали буџет за 2023. годину пажљиво смо гледали где ће новац наших грађана бити уложен и шта је оно што се може урадити да бисмо обезбедили бољу сутрашњицу. Акценат ће и наредне године бити на пољопривредницима, привредним субјектима и инфраструктури. Надам се да ће 2023. година бити вишеструко боља него 2022. и године иза ње, а ми ћемо се свакако трудити да то постигнемо.

Који пројекти и догађаји су обележили 2022. годину?

Свакако они на саобраћајној инфраструктури, а посебно бих споменуо сарадњу са кабинетом министра за развој недовољно развијених општина, који је неке пројекте асфалтирања суфинансирао, као и радове на спортској инфраструктури у насељу Смољинац и пресвлачењу терена малих спортова у насељу Кула. Битан пројекат је обезбеђивање водоснабдевања у насељима на територији општине, а најважнији су радови на изградњи, опремању и повезивању бунара за водоснабдевање у насељу Божевац. Овом активношћу је обезбеђена исправна вода за пиће, као и попуна капацитета за водовод у насељу Кула. Издвојио бих и радове на одржавању и санацији крова – у насељу Забрега спроведени су радови на одржавању дома културе и санација крова на згради локалне самоуправе у насељу Велико Село. Из групе пројеката подршке битан је пројекат за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја општине Мало Црниће за 2022. годину, као и Годишњи програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта. Ови пројекти се спроводе са циљем пружања максималне подршке пољопривредним произвођачима.

Догађај који је обележио 2022. годину је у првом реду најпрепознатљивији културни догађај са тертотирије наше општине – ФЕДРАС, који је и ове године окупио велики број љубитеља позоришне уметности, као и манифестација ,,Стишко посело“, која се ове године одржала после две године паузе због коронавируса, али је упрокос томе забележила велики број посетилаца. Никако не смемо занемарити ни Међународни фестивал фолклора,,Стиг фест“ који сваке године угости фолклорне ансамбле из иностранства. На овом фестивалу се сусрећу представници разних култура који се труде да је дочарају на најбољи могући начин. ,,Стиг фест“ ће се додатно оплемењивати у годинама које долазе и постати препознатљив на целој територији Браничевског округа и шире.

Чиме сте се руководили приликом израде буџета за 2023.? Које су најзначајније инвестиције планиране у наредној години?

Општина Мало Црниће је за 2023. годину определила укупна средства у износу од 686.724.484 динара, при чему су укупни приходи и примања утврђени у износу од 364.898.749 динара, а буџетски дефицит у износу од 321.825.735 динара. То није дефицит у правом смислу те речи, већ наведени износ представља неутрошена средства пренета из ранијих година – како се општина трудила да својим буџетом рационално располаже, тако су сваке године у буџету општине остала неутрошена новчана средства која су пренета у наредну годину. Приликом израде буџета главни фокус нам је био на инвестицијама и потребама, како институција које општина финансира, тако и потребама грађана. Најзначајније капиталне инвестиције планиране за 2023. годину се односе на изградњу водовода, инвестиционо одржавање атарских путева, одржавање улица у насељима на територији општине, инвестициони и текући радови на објектима културе, спорта и јавне управе и пројекат од великог значаја за општину – изградња вртића.

Такође смо приступили развоју Програма локалног економског развоја за период од 2022. до 2024. године, где је предвиђено да се сваке године издвоје средства у износу од 10.000.000 динара. Привредни субјекти су битан елемент развоја наше општине, те смо из тог разлога одлучили да развијемо овај програм како бисмо им дали додатан подстицај, како онима који већ раде, тако и онима који одлуче да се развијају. Није изостала ни подршка људима који се баве пољопривредном делатношћу, те смо тако буџетом за 2023. годину утростручили средства намењена њима, све досадашње субвенције остају на снази, само смо додали још неке олакшице за пољопривреднике. Тако ће приликом куповине пољопривредних машина субвенција од стране општине износити 50 одсто, односно максимално 150.000 динара. Као посебна мера која је ове године издвојена је финансирање куповине књига за школу за све будуће прваке почевши од 1. септембра, чиме смо желели да у овим тешким временима што више олакшамо родитељима одгој деце, а малишанима да обезбедимо квалитетне услове за образовање.

Буџет за 2023. годину представља круну рада општине Мало Црниће, с обзиром на то да смо се пре израде трудили да разговарамо са пољопривредницима, привредним субјектима, грађанима, месним зајендицима, односно са свим директним и индиректним корисницима буџета, те слободно можемо рећи да су средства у буџету за 2023. годину планирана у складу са потребама свих корисника.

Претходно Уложено више од 4 милиона општина Мало Црниће ствара боље услове за бављење спортом

05:33, 20/09/2024